Polerowanie samochodu: jak często można to robić?
Polerowanie samochodu: jak często można to robić?
Zarysowany lub zmatowiony lakier to zmora każdego kierowcy. Polerowanie pomoże przywrócić powierzchni dawną świetność! Ile razy można polerować auto, by nie uszkodzić lakieru? Na co uważać, wykonując taki zabieg? Wyjaśniamy w poniższym wpisie.
Ile razy można polerować auto, aby utrzymać lakier w dobrym stanie?
Polerowanie samochodu to doskonały sposób, by odnowić stary lub uszkodzony lakier. Tego typu pielęgnacja sprawdzi się zarówno w przypadku drobnych przetarć, jak i przy głębszych rysach. Prawidłowo wykonane polerowanie nie tylko wygładzi wszelkie nierówności, ale także nada powierzchni blasku i ujednolici jej kolor. Pozbawiony smug i zadrapań lakier całkowicie odświeży oblicze auta i sprawi, że będzie wyglądało, jakby właśnie wyjechało z salonu.
Zbyt częste polerowanie może jednak okazać się szkodliwe dla pojazdu. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to zabieg stosunkowo inwazyjny, który nieodwracalnie narusza strukturę lakieru. Na pokrycie samochodu składa się kilka warstw:
- blacha, która stanowi podstawę do malowania,
- lakier podkładowy, zwiększający przyczepność koloru,
- lakier bazowy,
- lakier bezbarwny, tzw. klar, który zabezpiecza pozostałe warstwy.
Powierzchowne rysy i przetarcia powstają najczęściej w warstwie klaru, która w porównaniu z pozostałymi jest najgrubsza. Podczas polerowania, bezbarwny lakier ulega ścieraniu, dzięki czemu uszkodzenia zostają wygładzone. Po nałożeniu odpowiedniego preparatu do polerowania lakier nabiera blasku i wygląda jak nowy. Warstwa klaru jest jednak ograniczona. Częste polerowanie może skutkować całkowitym jej zdarciem, a nawet uszkodzeniem lakieru bazowego lub podkładu.
Wiele zależy więc od grubości poszczególnych warstw. W przypadku lakieru samochodowego grubość tę mierzymy w mikronach, których wartość odpowiada jednej tysięcznej milimetra. Przy pomiarze istotne są czynniki takie jak sposób lakierowania, ilość nałożonych warstw, czy rodzaj użytych produktów. Zwłaszcza przy wtórnym lakierowaniu, z jakim najczęściej mamy do czynienia w samochodach używanych, ostateczna grubość klaru może być większa. Aby określić, jak gruba jest pokrywająca karoserię warstwa, trzeba użyć specjalnego miernika do lakieru.
Sposób polerowania a jego częstotliwość
Polerowanie lakieru samochodu można wykonać na kilka sposobów. Możliwe jest zarówno przeprowadzenie delikatnej korekty, jak i głęboka, wieloetapowa regeneracja, która przywróci świetność nawet najbardziej wysłużonym powłokom. W zależności od stopnia uszkodzenia powierzchni możemy wybrać narzędzia oraz preparaty o różnych właściwościach ścierających.
Jednoetapowe polerowanie — szybki sposób na regenerację
Jednoetapowa korekta lakieru to skuteczny sposób na pozbycie się niezbyt głębokich rys, drobnych zadrapań czy hologramów. Zaletą jest to, że można wykonać ją szybko, przy użyciu niewielu produktów. Wystarczy polerka mechaniczna, miękka lub średniotwarda gąbka polerska i mleczko, lub pasta do polerowania. Jeżeli nie mamy maszyny do polerowania, można zastąpić ją papierem ściernym, najlepiej o ziarnistości P1500-P2000. Czym polerować auto, aby zrobić to delikatnie? Należy wybrać pastę drobnoziarnistą, która nie tylko usunie ślady szlifowania, ale także nada blask zmatowionej powierzchni. Taki sposób wygładzania zabiera około 1-2 µm lakieru bezbarwnego, dzięki czemu można wykonywać je częściej, bez ryzyka całkowitego zdarcia klaru.
Polerowanie wieloetapowe — kompleksowa odnowa lakieru
Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda polerowania nie zapewni długotrwałych efektów i nie zlikwiduje głębokich uszkodzeń lakieru. Jeśli zależy nam na wygładzeniu znacznych ubytków lub po prostu chcemy gruntownie odświeżyć wysłużony lakier samochodowy, lepszym rozwiązaniem może okazać się wieloetapowe polerowanie samochodu. Ten sposób wymaga wykorzystania zdecydowanie mocniejszej pasty polerskiej o bardziej zaawansowanych właściwościach ściernych. Jednocześnie pozwala pozbyć się większości zarysowań, w tym głębszych ubytków, rozległych swirli i hologramów. W tym celu trzeba będzie wykorzystać twardą gąbkę polerską i mocno ścierającą pastę typu "heavy cut". Dopiero po dokładnym usunięciu grubszej warstwy wierzchniego lakieru bezbarwnego należy wypolerować powierzchnię mleczkiem lub pastą, aby nadać jej blask i wygładzić niedoskonałości. Wykonana w ten sposób pielęgnacja lakieru samochodowego zagwarantuje lepsze efekty, jednak może zmniejszyć grubość wierzchniej warstwy nawet o 10 µm.
Jak często polerować auto? Podsumowanie
To, jak często można polerować auto, aby nie uszkodzić lakieru, zależy więc przede wszystkim od wybranej metody. Im bardziej inwazyjny sposób wybierzemy, tym rzadziej powinniśmy z niego korzystać.
Nawet najtrwalsze lakiery bezbarwne potraktowane ostrymi środkami ulegają ścieraniu. Wieloetapowe polerowanie wystarcza jednak na dłużej. W takim przypadku powtarzanie zabiegu raz na rok czy raz na dwa lata powinno wystarczyć. Przy wyborze delikatniejszej metody jednoetapowej, polerowanie można przeprowadzać częściej, jednak efekty będą utrzymywały się nieco krócej. Jeśli zauważymy nowe przetarcia lub zmatowienie, zabieg można powtórzyć co kilka miesięcy.
Niezależnie od tego, na jaki sposób polerowania auta ostatecznie się zdecydujemy, musimy pamiętać, by nie doprowadzić do całkowitego zdarcia wierzchniej warstwy lakieru bezbarwnego. Zanim więc podejmiemy decyzję o kolejnym polerowaniu, pamiętajmy, by w miarę możliwości najpierw sprawdzić grubość powłoki za pomocą miernika.