Podkład akrylowy czy epoksydowy?

Podkład akrylowy czy epoksydowy — który zastosować pod lakier samochodowy? Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, że powierzchnia karoserii musi być odpowiednio przygotowana i zabezpieczona przed lakierowaniem. Zależy od tego właściwe utrzymywanie się lakieru i brak defektów w jego strukturze. Różne rodzaje zastosowanych produktów lakierniczych wymagają dostosowanych do nich odpowiednich produktów bazowych. Przedstawiamy charakterystykę dwóch z nich i podpowiadamy, czy lepiej przy renowacji pojazdu sprawdzi się podkład epoksydowy, czy akrylowy?

Podkład akrylowy — cechy i zastosowanie

Podkłady akrylowe są najczęściej stosowaną barierą chroniącą elementy karoserii przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dobrej jakości podkłady zapewniają  wysoką ochronę antykorozyjną, dzięki zawartym w składzie wysokiej jakości żywicom (lecz nie tak dobrą jak podkłady epoksydowe) Są stosowane do wypełniania rys i ubytków na powierzchniach różnego rodzaju (szpachlówki poliestrowe, stare powłoki lakiernicze czy tworzywa sztuczne). Podkład akrylowy zapewnia również wysoką izolację. Z tego względu ma powszechne zastosowanie w branży motoryzacyjnej, gdzie jest używany zarówno do elementów plastikowych, jak i metalowych.

Niektóre podkłady akrylowe mogą występować aż w trzech wersjach — izolującej/gruntującej, wypełniającej oraz wersji mokro na mokro. Są to tzw. podkłady akrylowe uniwersalne. Różne wersje podkładu uzyskujemy dodając odpowiednią ilość rozcieńczalnika akrylowego. Jeśli chcemy wypełnić niewielkie rysy i nierówności, dodajemy małą ilość rozcieńczalnika, przez co produkt jest gęstszy i doskonale wypełni rysy. W przypadku wersji mokro na mokro dodajemy najwięcej rozcieńczalnika, aby produkt mógł dobrze się rozłożyć/rozlać na powierzchni elementu. Po kilkunastu minutach od aplikacji podkładu można przystępować do aplikacji lakieru nawierzchniowego bez konieczności szlifowania podkładu.

Pamiętać należy, że każdy podkład jest inny i szczegółowe informacje o warunkach i zasadach aplikacji znajdziemy w karcie technicznej produktu (TDS) na stronie producenta.

Istnieją także podkłady do tworzyw sztucznych, czyli tzw. promotor przyczepności/środek zwiększający przyczepność. Najczęściej występują w wersji jednoskładnikowej w aerozolu/sprayu dla ułatwienia aplikacji. Zwiększają one przyczepność między tworzywem sztucznym a lakierem nawierzchniowym czy podkładem akrylowym. Takie podkłady są wskazane przy lakierowaniu tworzyw sztucznych.

Podkłady akrylowe są w stanie wypełnić nawet duże rysy i nierówności powierzchni. Doskonale sprawdzają się do przygotowania elementów do lakierowania, do wyrównywania szpachlowanych powierzchni, a także do starych powłok lakierniczych. Łatwo się szlifują zarówno na sucho jak i mokro. Występują one przeważnie w trzech odcieniach szarości widomowej, czyli w kolorze białym, szarym oraz czarnym. Kolor podkładu, czyli tła, ma kluczowe znaczenie. Odpowiednio dobrany kolor podkładu zapewnia doskonała pasowalność koloru jak i zmniejsza zużycie lakieru bazowego.

Podkład epoksydowy — charakterystyka i zastosowanie

Czy podkład epoksydowy a akrylowy to co innego? Tak — jest to produkt powstały na bazie żywicy epoksydowej, która zapewnia wysoki poziom usieciowania. Bez względu na różnice w składzie u poszczególnych producentów, podkład epoksydowy po aplikacji na powierzchni zasycha, tworząc twardą i bardzo trwałą powłokę. Cechuje się ona:

Podkład epoksydowy chroni przed rdzą nawet dwa razy lepiej od żywicy akrylowej. Może być stosowany do powierzchni lakierowanych, stalowych czy aluminiowych. Podkłady epoksydowe są w motoryzacji wykorzystywane do tworzenia nieprzenikalnej dla wilgoci warstwy ochronnej. Doskonale chronią metal przed występowaniem korozji. Nawet w przypadku przedostania się do niego powietrza, bez kontaktu z wilgocią nie dojdzie do utleniania.

Podkład akrylowy jest powszechniejszy w zastosowaniu, natomiast tam, gdzie  konieczne jest wysokie zabezpieczenie przed korozją lepszym rozwiązaniem będzie podkład epoksydowy, np. do izolacji szpachlówki. Co więcej, można go stosować zarówno na jej powierzchni, jak i pod nią, co zapewnia jej jeszcze lepszą przyczepność. Właściwości izolacyjne podkładu epoksydowego sprawdzą się także na szlifowanych starych powłokach lakierniczych. Zabieg ten sprawi, że z czasem części przeszlifowane nie będą się odznaczać na lakierze nawierzchniowym.

Podsumowanie

Właściwie dobrany podkład pod lakier samochodowy to podstawa dla zapewnienia odpowiedniej przyczepności i ochrony przed rdzą. Kluczową zasadą jest stosowanie podkładów tego samego producenta jak używanych lakierów. O tym, jaki podkład wybrać decyduje także rodzaj i sposób przygotowywanej do lakierowania powierzchni oraz to, jakiego wymaga ona stopnia ochrony.