Miernik grubości lakieru – jaki wybrać?
Przed zakupem używanego auta warto wyposażyć się w dobry miernik grubości lakieru. Jaki sprzęt wybrać, aby spełniał stawiane przed nim wymagania? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna, ponieważ solidny miernik lakieru może uratować Cię przed nieuczciwością ze strony sprzedawcy. Nierzadko bowiem okazuje się, że samochód, który miał nigdy nie brać udziału w wypadku, posiada wiele ukrytych mankamentów wynikających z takiego wydarzenia. Miernik grubości lakieru umożliwia szybkie wykrycie tego oszustwa i wycofania się z nieopłacalnej transakcji. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, na jaki miernik lakieru warto postawić i czym one się od siebie różnią.
Jak działa i do czego służy miernik lakieru?
Miernik, czy też czujnik grubości lakieru, to urządzenie umożliwiające dokonanie pomiaru grubości lakieru znajdującego się na karoserii pojazdu. Najczęściej za pomocą tego sprzętu można zbadać odległość między czujnikiem lakieru a podłożem wykonanym ze stali i stali ocynkowanej. Rzadziej spotyka się mierniki lakieru, które mogą być stosowane na podłożu aluminiowym. Pomiar odbywa się punktowo, czyli w miejscu przyłożenia urządzenia do suchej i czystej powierzchni badanego elementu. Punkty pomiarowe wyznacza się zwykle co kilkanaście centymetrów. Najczęściej weryfikowanymi elementami są te najbardziej narażone na korozję:
- drzwi,
- klapa bagażnika,
- nadkola.
Dobry czujnik grubości lakieru podaje wynik z dokładnością do mikrometrów (μm), co pozwala zidentyfikować różnice niemożliwe do zaobserwowania gołym okiem. Jak interpretować otrzymany wynik? Okazuje się, że już grubość 200 μm – 300 μm sugeruje powtórne lakierowanie. Wartość powyżej tego przedziału jest jasną wskazówką, że w przeszłości doszło do napraw, a być może nawet szpachlowania. Jak widać, mierniki lakieru potrafią w ostatniej chwili zapobiec nabraniu się na ofertę niehonorowego handlarza.
Jakie są rodzaje czujników lakieru?
Odpowiedź na pytanie: miernik grubości lakieru – jaki wybrać, zależy w dużej mierze od potrzeb nabywcy. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje grubościomierzy lakieru:
- magnetyczny,
- elektroniczny.
Podstawowym elementem pierwszego z nich jest magnesowa końcówka, za pomocą której dokonuje się pomiaru grubości warstwy. Odczytu dokonuje się przy użyciu skali, w którą wyposażony jest miernik – niestety prostota tego rozwiązania może negatywnie wpływać na dokładność dokonanego pomiaru. Minusem jest również fakt, iż badać w ten sposób można wyłącznie powierzchnie metalowe. Ze względu na te ograniczenia mierniki magnetyczne polecane są jedynie do użytku prywatnego. Nie są to jednak urządzenia pozbawione zalet. Należą do nich między innymi łatwość obsługi i bardzo przystępna cena.
Elektroniczne mierniki lakieru charakteryzują się dużą precyzją i intuicyjnością pomiaru, dzięki czemu korzystają z nich zarówno fachowcy, jak i amatorzy. W przeciwieństwie do grubościomierzy magnetycznych urządzenia te do pomiaru używają sondy ultradźwiękowe. Zasada działania jest prosta: głowica emituje falę dźwiękową, która następnie przechodzi przez warstwy lakieru i szpachli, odbija się od podłoża i wraca do sensora. Ważną zaletą tego sprzętu jest możliwość mierzenia warstw nie tylko na podłożu ze stali czy aluminium, ale również na tworzywach sztucznych. Problematyczne w przypadku elektronicznych mierników lakieru są natomiast cena oraz delikatność układu pomiarowego. Profesjonalne elektroniczne grubościomierze dają nierzadko możliwość dokładnego zmierzenia poszczególnych grubości każdej z warstw naniesionych na podłoże.
Rodzaje sond pomiarowych
Sonda pomiarowa należy do najistotniejszych elementów mierników grubości lakieru. Na rynku dostępne są grubościomierze z sondami wbudowanymi w obudowę oraz takie, których głowica znajduje się na przewodzie. Czym różnią się oba rozwiązania?
Umieszczenie sondy w obudowie gwarantuje kompaktowość i poręczność urządzenia. Wiąże się ono niestety również ze sporą wadą – wykonywanie pomiaru na mniej eksponowanych miejscach jest znacznie trudniejsze niż w przypadku sondy na przewodzie. Zaletą tego rozwiązania jest bez wątpienia przystępna cena.
Głowica zamontowana na przewodzie pozwala na komfortowe pomiary trudniej dostępnych rejonów w wygodny sposób. Dzięki temu masz pewność, że zmierzone dane są wiarygodne. Problemem mierników grubości lakieru z sondą na przewodzie są natomiast większe gabaryty oraz wyższa cena.
Sposób zamontowania sondy w grubościomierzu nie jest jedynym aspektem wartym rozważenia. Istotne są również rodzaje głowicy, których wyróżnia się trzy typy:
- płaskie,
- dociskowe,
- kulkowe.
Sonda płaska
Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest zupełnie płaska końcówka, którą przykłada się do powierzchni lakieru. Ta podstawowa wersja sondy może być kłopotliwa dla mniej doświadczonych użytkowników, ze względu na brak wyczucia, jak mocno należy przyciskać ją do mierzonego obiektu.
Sonda dociskowa
Ten model wyposażony jest w specjalny element, który pod wpływem nacisku chowa się do wewnątrz. Dzięki temu prostemu zabiegowi można łatwiej kontrolować siłę, z jaką dociska się sondę, co pozwala dokonać bardziej precyzyjnego pomiaru oraz uniknąć uszkodzenia warstwy lakieru.
Sonda kulkowa
Osoby, które potrzebują zaawansowanego sprzętu pomiarowego, powinny wybrać właśnie to rozwiązanie. Kulka znajdująca się na końcu sondy chowa się pod naciskiem ręki w trakcie pracy miernika, dzięki czemu pomiary są dokładne i nie niszczą lakieru. Cenną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonywania pomiarów na krzywiznach obecnych w karoserii samochodu. Urządzenia wyposażone z sondą kulkową mają jedną wyraźną wadę – wysoką cenę.
Jaki miernik lakieru wybrać?
Podejmując decyzję o zakupie miernika grubości lakieru, należy przede wszystkim rozważyć, co będziemy chcieli nim testować – czy potrzebny jest profesjonalny sprzęt, na jakim podłożu znajdują się warstwy lakieru i inne tego typu kwestie. Jeśli wiesz już, jakie zastosowanie ma mieć Twój grubościomierz, to możesz przystąpić jego wyboru, kierując się następującymi kryteriami:
- rodzajem i umieszczeniem głowicy,
- typem miernika grubości lakieru (wariant elektroniczny lub magnetyczny)
- zakresem pracy,
- dokładnością pomiarową.
Dokładne przeanalizowanie powyższych czynników sprawi, że wybór właściwego urządzenia do pomiaru grubości lakieru stanie się dużo prostszy.
Podsumowanie
Pomiar grubości warstwy lakieru jest istotnym badaniem kontrolnym przed zakupem auta. Warto przeprowadzić go za pomocą miarodajnych narzędzi, które zagwarantują jakość i dokładność. W zależności od celu, który Ci przyświeca, możesz zdecydować się na tańsze grubościomierze amatorskie lub droższy sprzęt dla profesjonalistów. Postaw na urządzenie sprawdzonego producenta, a dzięki temu będziesz pewien, że przeprowadzony pomiar jest wiarygodny.
Zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury innych interesujących artykułów blogowych, które publikuje producent lakierów samochodowych NOVOL. Polecamy również zapoznanie się z naszą ofertą zawierającą najwyższej klasy materiały dla lakiernictwa samochodowego!