Lakierowanie bazą i klarem – zasady
Gładka, błyszcząca karoseria to ozdoba każdego auta. Jeśli pojazd stracił dawny blask, z pomocą przychodzi lakierowanie. Baza i klar skutecznie poprawią wygląd samochodu i sprawią, że będzie prezentował się jak nowy. W jaki sposób nakładać każdy z tych produktów, by cieszyć się trwałym efektem? Poznaj kilka podstawowych zasad dotyczących lakierowania i już dziś odmień swoje auto!
Skuteczne i trwałe lakierowanie? Baza i klar to podstawa!
Każdy kierowca prędzej czy później musi zmierzyć się z tym, że jego samochód nie wygląda już tak dobrze jak na początku. Z biegiem czasu na karoserii pojawiają się rysy, ubytki i różnego rodzaju zadrapania, lakier traci blask, a kolor wydaje się wyblakły. Codzienna eksploatacja, otarcia, których nie sposób uniknąć, czy stłuczki – wszystko to niekorzystnie wpływa na estetykę pojazdu.
Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym auto może odzyskać dobry wygląd. Najskuteczniejszym sposobem, aby nadać karoserii drugie życie, jest lakierowanie. Taki zabieg nie tylko odświeży powierzchnię, ale także zabezpieczy auto. Dobrej jakości farby i lakiery samochodowe to podstawa, jeśli chcemy uzyskać trwały i satysfakcjonujący efekt. Najważniejsze produkty, bez których lakierowanie nie będzie możliwe, to baza i klar. Pierwszy z nich stanowi podstawę i nadaje kolor, drugi utrwala i zabezpiecza, nadając całości pożądane wykończenie. Jak malować bazą i bezbarwnym lakierem, aby auto wyglądało jak nowe? Wystarczy zastosować się do kilku najważniejszych zasad.
Lakierowanie bazą – jak wykonać je prawidłowo?
Jedną z najważniejszych zasad jeśli chodzi o lakierowanie bazą, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą ma ona zostać nałożona. Aby baza dobrze się trzymała, karoseria musi zostać dokładnie oczyszczona, nie tylko z brudu czy kurzu, ale także starej powłoki lakierniczej. Zniszczoną warstwę najlepiej usunąć specjalną szlifierką lub papierem ściernym. W tym procesie należy pozbyć się wszelkich nierówności, śladów rdzy, czy odprysków. Ważne jest również odtłuszczenie powierzchni. Dzięki temu przyczepność bazy będzie większa, a lakier nie będzie się łuszczył i pękał. A jak wygląda samo lakierowanie bazą?
- Nałożenie podkładu – przed przystąpieniem do nakładania bazy, karoserię trzeba pokryć podkładem. Preparat wyrówna rysy i nierówności, wypełni ubytki, a także będzie stanowił antykorozyjną barierę ochronną. Zabezpieczy przed rdzą, zwiększy trwałość kolejnych warstw i wzmocni ich przyczepność.
- Lakierowanie – pierwsza warstwa lakieru bazowego to warstwa kontrolna, której głównym zadaniem jest zwilżenie karoserii i zwiększenie przyczepności lakieru. Dzięki niej łatwiej będzie również ocenić, czy powierzchnia została odpowiednio przygotowana. Jeśli tak, można przystąpić do nakładania kolejnej, tym razem pełnej warstwy bazy, którą następnie trzeba dokładnie wysuszyć. Trzecią warstwę lakieru bazowego można wykonać dopiero po całkowitym odparowaniu poprzedniej.
Jak nakładać lakier bezbarwny?
Jedną z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o lakierowanie bezbarwne, jest oczywiście wybór odpowiedniego produktu. Dostępne są m.in. preparaty dwuskładnikowe, które przed nałożeniem trzeba wymieszać ze specjalnym utwardzaczem. Charakteryzuje je wyjątkowa trwałość i dobra rozlewność. Można zdecydować się również na jednoskładnikowy, termoplastyczny lakier bezbarwny w sprayu. Tego typu klar szybciej odparowuje i jest łatwiejszy w aplikacji. Pamiętajmy jednak o tym, że lakierów jednoskładnikowych nie powinno nakładać się na wcześniej zastosowane produkty dwuskładnikowe. Jak powinno wyglądać lakierowanie?
- Odparowanie bazy – najważniejsze, by przystąpić do nakładania klaru dopiero po odparowaniu i przeschnięciu lakieru bazowego. Tutaj trzeba jednak zachować ostrożność – jeśli ten drugi będzie zbyt suchy, przyczepność kolejnych produktów może okazać się o wiele słabsza. Zbyt wilgotna baza może natomiast doprowadzić do gazowania, w wyniku którego lakier zacznie się łuszczyć i stanie się chropowaty. Po jakim czasie nałożyć lakier bezbarwny na bazę? To zależy od użytych do lakierowania produktów. Najlepiej będzie zastosować się do wskazówek i zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.
- Przygotowanie powierzchni – przed przystąpieniem do nakładania lakieru bazowego, trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić karoserię. Zanieczyszczenia takie jak kurz, pył i brud najlepiej usunąć za pomocą czyściwa włókninowego. Na koniec całość należy odtłuścić – dzięki temu lakier zyska lepszą przyczepność i będzie trwalszy.
- Lakierowanie – aby uzyskać zadowalający efekt, najczęściej wystarczy nałożyć klar w dwóch warstwach. Pierwsza z nich powinna być cienka i zamknięta, druga – nieco grubsza i precyzyjna. Ważne, aby zachować przerwę między lakierowaniem, pozwalając pierwszej warstwie odparować. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy decydujemy się nakładać lakier bezbarwny metodą „mokro-na-mokro”.
- Polerowanie – aby wzmocnić efekt lakierowania i wygładzić powierzchnię, warto na sam koniec ją wypolerować, używając do tego specjalnej pasty polerskiej.
Lakierowanie samochodu – łatwy sposób na poprawę estetyki
Nie potrzeba wiele wysiłku, aby przywrócić karoserii dawną świetność. Zarówno lakierowanie bazą jak i nakładanie klaru można wykonać samodzielnie, stosując się do kilku wskazówek. Precyzja, odpowiednie przygotowanie powierzchni i wybór dobrych produktów to prosta droga do uzyskania trwałego efektu.
Jak nakładać lakier bezbarwny oraz bazę? Trzeba pamiętać przede wszystkim o oczyszczeniu i odtłuszczeniu lakierowanych elementów, a także przerwach pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw, by poprzednie mogły odparować. Aby uniknąć smug i zacieków, warto wykonać natryski próbne – czy to lakierem w sprayu, czy pistoletem lakierniczym – ten zabieg pozwoli na optymalne ustawienie dyszy, odległości czy też ciśnienia.
W naszej ofercie znaleźć można profesjonalne i wysokojakościowe produkty, dzięki którym lakierowanie będzie proste i skuteczne. Mamy m.in. dostosowane do różnych potrzeb i powierzchni bazy, a także lakiery bezbarwne, które doskonale utrwalą i zabezpieczą karoserię.