Jaki papier ścierny do lakieru samochodowego wybrać? Kilka praktycznych wskazówek

Odpowiednie przygotowanie powierzchni samochodu do lakierowania to podstawa. Jaki papier ścierny do lakieru samochodowego będzie najlepszy i czym kierować się przy wyborze? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i podpowiemy, jakich materiałów ściernych używań na poszczególnych etapów lakierowania.

Czym jest gradacja papieru ściernego?

Gradacja papieru ściernego odnosi się do wielkości ziaren ściernych. Liczba reprezentująca gradację mówi nam, jak drobne lub grube są ziarna ścierne na danym arkuszu papieru. Jak oznaczona jest wielkość ziaren?

Czemu wybór odpowiedniej gradacji jest ważny?

Wybór odpowiedniej gradacji papieru ściernego jest kluczowy w zależności od zadania, które chcemy wykonać. W przypadku prac wymagających wielu etapów szlifowania zwykle zaczyna się od papieru o niższej gradacji, przechodząc do coraz grubszych ziaren, aby osiągnąć pożądane wykończenie.

Wybór odpowiedniego papieru ściernego przy lakierowaniu samochodu ma duże znaczenie i bezpośrednio wpływa na efekt końcowy prac oraz trwałość nałożonego lakieru. Dlaczego?

Jaki papier ścierny do lakieru samochodowego wybrać?

Jaki papier do szlifowania lakieru na poszczególnych etapach renowacji powierzchni wybrać?

Przygotowanie do szpachlowania – jakiej gradacji użyć?

Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie rdzy lub starych warstw lakierniczych. Korozję i łuszczący się lakier najlepiej zetrzeć papierami o gradacji od P80 do P100. Gradacja P100-P150 sprawdzi się natomiast podczas wygładzania i matowienia powierzchni pod szpachlowanie.

Jaki papier do szlifowania szpachli samochodowej?

Aby wyszlifować szpachlę, najlepiej zacząć od papieru o gradacji P80 – P120. Pomoże on w złagodzeniu największych nierówności. Następnie warto przejść do wyższej gradacji, np. P150 lub P180, a na koniec całość opracować papierem P240. W przypadku szpachli wykończeniowej, gradacja P180-P240 lepiej sprawdzi się na początku, na końcu natomiast sięgnąć należy po P320. Ważne, by na tym etapie szlifować jak najbliżej szpachlowanego miejsca, aby uniknąć tworzenia niepotrzebnych, głębokich rys poza szpachlą – będzie je później trudno usunąć.

Jaka gradacja do przygotowania pod podkład?

Po wstępnej obróbce szpachli powierzchnia wymaga nieco delikatniejszego papieru. Gradacja P320 będzie odpowiednia do ogólnego szlifu, natomiast w miejscu przejść lepiej sprawdzi się P500. Trzeba jednak pamiętać, że sama szpachlówka szlifuje się inaczej niż warstwa lakieru, która ją otacza. Co więcej, przygotowując element do podkładowania, warto mieć na uwadze, że im dokładniejsza będzie obróbka ręczna, tym lepszą przyczepność zapewnimy kolejnym produktom.

Czym szlifować podkład akrylowy?

Jeśli na tym etapie nadal chcemy szlifować na sucho, najlepiej sięgnąć po gradację P400-P500. Podkład akrylowy można też szlifować na mokro. W takim przypadku dobrym wyborem będzie papier P600 lub P800. Warto używać papieru ściernego o grubszym ziarnie, aby równomiernie wygładzić powierzchnię podkładu, a następnie wykorzystać drobniejsze ziarna do zmatowienia i wygładzenia granic pomiędzy nowym podkładem a oryginalnym lakierem, a także do szlifowania całej powierzchni. Ważne, by była ona dokładnie przygotowana i wolna od wszelkich niedoskonałości czy nierówności.

Jakim papierem szlifować lakier bezbarwny?

Do wykończenia lakieru polecane są najwyższe gradację papieru ściernego, takie jak P600-P1200. Pozwalają one na usunięcie drobnych rys, zadrapań i ewentualnych śladów, zapewniając gładką powierzchnię lakieru. Aby uzyskać wysoki połysk i przygotować całość do polerowania, można wykorzystać papier P1500-P3000.

Gąbki polerskie

Gąbki polerskie służą do nałożenia i roztarcia past polerskich, cleanerów, wosków lub politur na lakierowanych powierzchniach. Są ważnym narzędziem umożliwiającym uzyskanie gładkiej, pozbawionej rys powierzchni o wysokim połysku. Dostępne są w różnych rodzajach twardości i strukturach, w zależności od przeznaczenia. Jakie gąbki wyróżniamy?

Kiedy używać papieru wodnego?

Podczas szlifowania lakieru samochodowego często wykorzystuje się również papier wodny, czyli papier do szlifowania na mokro. Woda minimalizuje gromadzenie się ścieranych cząstek lakieru, co z kolei ogranicza zarysowania i pozwala na osiągnięcie bardziej jednolitego, gładkiego wykończenia. Papier wodny zmniejsza ryzyko powstawania głębokich zarysowań, które mogą pojawić się przy szlifowaniu na sucho.

O czym pamiętać, używając tego typu ścierniwo? Przede wszystkim przed szlifowaniem zaleca się zamoczenie papieru w wodzie przez pewien czas, aby ziarna stały się bardziej elastyczne. W trakcie szlifowania powierzchnię lakieru oraz papier należy również regularnie płukać wodą, aby usunąć nagromadzone cząstki i zapewnić stałą smarowność.

Jaki papier ścierny do lakieru samochodowego wybrać? Podsumowanie

Gradacja papieru ściernego jest kluczowym elementem w procesie przygotowania i wykańczania powierzchni podczas lakierowania samochodu. Odpowiedni dobór gradacji, od gruboziarnistych papierów służących do usuwania starych warstw lakieru czy szpachli, po drobnoziarniste do polerowania i wykończenia, ma zasadnicze znaczenie dla jakości końcowego efektu.

Nie tylko wpływa na estetykę i przyczepność lakieru, ale również na jego trwałość i wytrzymałość. Co więcej, wybór odpowiedniego papieru ściernego umożliwia oszczędność czasu i materiałów, a także zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie gładkiej, jednolitej powierzchni, gotowej do nałożenia lakieru i osiągnięcia pożądanego wyglądu samochodu.

W NOVOL znajdziesz bogaty wybór papierów ściernych oraz innych produktów niezbędnych do lakierowania pojazdów, w tym profesjonalne farby i lakiery samochodowe wysokiej jakości. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem i wyboru niezawodnej jakości!