Jaka gąbka do polerowania lakieru?
Polerka lakieru to jeden ze sposobów na jego korektę i przywrócenie mu dawnego blasku. Jednak trzeba wiedzieć, którą gąbką polerską wykonać prawidłowo proces renowacji lakieru. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnych składach, fakturach, rozmiarach i właściwościach. Każda z nich ma inne zastosowanie. W artykule przedstawimy gąbki polerskie — ich rodzaje, przeznaczenie i sposoby pracy z nimi.
Rodzaje gąbek do polerowania lakieru
Jaką gąbką polerować samochód? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju prac polerskich i efektu, który ma zostać osiągnięty. Można wyróżnić ich trzy podstawowe rodzaje:
- gąbki twarde mocnościerne, zwane też cuttingowymi (tnącymi) – przeznaczone do usuwania głębokich rys i matowienia lakieru. Stosuje się je razem mocnościernymi pastami polerskimi;
- gąbki średnie średniościerne tzw. polishingowe (polerujące) – stosuje się je po etapie matowania lakieru, a przed nadawaniem połysku. Przy ich pomocy można usuwać średnie rysy oraz polerować lakier za pomocą past lekkościernych lub z dodatkiem wosku;
- gąbki miękkie wykończeniowe tzw. finishowe – służą do usuwania najdrobniejszych rysek i nadawania lakierowi ostatecznego połysku. Używa się je wraz z lekkościernymi pastami, ale także do nakładania politur, wosków w mleczku czy różnego rodzaju cleanerów. Nadają się również do polerowania samego wosku bez pasty ściernej oraz do usuwania hologramów z lakieru.
Oprócz tych wariantów gąbek wśród propozycji różnych producentów można znaleźć ich opcje pośrednie, dzięki czemu wybór jest szerszy. Dostępne są m.in. wersje: średnio-miękkie, twarde otwarto- i zamknięto-komórkowe, bardzo twarde czy one-step (uniwersalne).
Bardzo ważnym parametrem jest średnica gąbki. Najpopularniejsze z nich mają: 80 mm, 135 mm, 150 mm i 160 mm. Są też mniejsze np. 50 mm czy 35 mm, przeznaczone do pracy w pobliżu trudno dostępnych elementów lub takich, które łatwo uszkodzić np. lusterek, klamek lub reflektorów. Dzięki ich użyciu łatwiej jest kontrolować przebieg polerowania.
Wiadomo już, jakich gąbek możemy użyć do polerowania lakieru. W sytuacji, gdy nie poradzą sobie z najgłębszymi zarysowaniami, pozostają nam jeszcze futra polerskie lub pady mikrofibrowe.
Futra polerskie mają bardziej agresywne działanie niż twarde gąbki. Idealnie nadają się do pracy z twardymi lakierami. Przy pracy z nimi trzeba jednak bardzo uważać, aby nie spowodować przetarcia lakieru, szczególnie na rantach i przetłoczeniach. Alternatywą do nich są pady mikrofibrowe, których przewagą jest krótszy niż w przypadku futra czas pracy.
Kiedy stosuje się gąbki do polerowania lakieru?
Lakier na karoserii samochodu jest narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników jak promienie słoneczne, wahania temperatury czy kwaśne deszcze. Z upływem czasu matowieje i starzeje się, a jedną z metod na jego odświeżenie jest polerowanie, które wykonuje się za pomocą gąbek polerskich zwanych też padami.
Gąbki służą głównie do mechanicznego ścierania warstwy zewnętrznej lakieru, na której znajdują się uszkodzenia. Stosuje się je razem z właściwymi pastami polerskimi. Są one również niezbędne po pomalowaniu jakiejś części samochodu, wykonanego ze względu na rdzę lub uszkodzenia mechaniczne. Warstwa zewnętrzna lakieru bezbarwnego, czyli klaru jest wtedy matowa i po wyschnięciu wymaga działania za pomocą gąbki polerskiej i delikatnej pasty, aby osiągnąć idealny połysk.
Za pomocą delikatnych padów polerskich nakłada się również lekkościerne pasty polerskich z woskiem, które w stopniu minimalnym ścierają lakier, nadając mu połysk i wydobywając głębię koloru.
Jak wygląda praca z gąbką polerską?
Do pracy z gąbką polerską najlepiej sprawdza się polerka elektryczna, która dodatkowo ma opcję regulacji obrotów. Odpowiednia prędkość obrotowa zapewnia optymalne rezultaty działania zastosowanej pasty polerskiej. Z reguły ma ona również funkcję łagodnego startu oraz niski poziom wibracji, a dzięki możliwości regulacji daje kontrolę nad polerowaną powierzchnią.
Gąbki można mocować różnymi sposobami np.:
- na rzep, przylegają bezpośrednio do talerza mocującego,
- na gwint, z własnym talerzem mocującym i elementem, umieszczanym w główce wkrętarki czy wiertarki lub bezpośrednio na maszynie polerskiej.
W przypadku mocowania na rzep trzeba zadbać o odpowiednie wyśrodkowanie pada polerskiego. W przeciwnym razie tarczą będzie „rzucać”, a osobie polerującej trudno będzie ja utrzymać. Podczas polerowania jak największa część gąbki polerskiej powinna przylegać do powierzchni. Zapewnia to jej równomierne zużywanie się i właściwy przebieg całego procesu. Nierówny docisk grozi uszkodzeniami lakieru. Istotne jest również równomierne polerowanie całego elementu — zbyt długie polerowanie w jednym miejscu może także doprowadzić do uszkodzenia lakieru.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytanie, jaka gąbka jest właściwa do polerowania auta, trzeba wziąć pod uwagę grubość lakieru, na którym będzie pracować. Najlepiej zmierzyć ją miernikiem. Aby nie zetrzeć nadmiernej warstwy można zacząć pracę z najmniej ścierną gąbką polerską i stopniowo przechodzić do tych z mocniejszym działaniem.