Jak zmatowić lakier samochodowy?

Jak zmatowić lakier samochodowy, aby przygotować go do lakierowania? Nieestetyczne rysy na karoserii samochodu to bolączka każdego właściciela, a także zmora wielu lakierników już w procesie przygotowania pojazdu do lakierowania. Czy matowienie lakieru w ogóle jest konieczne? Aby wykonać je właściwie, trzeba użyć papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Lakierowanie bez przygotowania jest nieefektywne. W artykule znajdziesz wskazówki jak zrobić to prawidłowo.

Jak przygotować samochód do lakierowania?

Przed lakierowaniem każdej powierzchni należy ją odpowiednio przygotować. W przypadku karoserii samochodowej, aby lakier dobrze ją pokrył i zachował swoje parametry użytkowe, trzeba go zmatowić. Matowienie lakieru to metoda na usunięcie głębokich rys z karoserii. Przy drobnych ryskach wystarcza zwykłe polerowanie. Lakier składa się z trzech warstw:

Polerowanie, przy którym wykorzystuje się papier ścierny, jest efektywniejsze i znacznie przyspiesza pracę. Przed przystąpieniem do niego należy dokładnie oczyścić zarysowaną powierzchnię. Warto wykonać też wstępne polerowanie, co pozwoli na sprawdzenie głębokości poszczególnych rys. Część z nich może zniknąć już po nim.

Matowienie lakieru samochodowego najlepiej wykonywać przy użyciu specjalnych koreczków z umieszczonymi na nich krążkami ściernymi o gradacji od 2000 do 3000. Należy zacząć od tych z niższą gradacją, gdyż im jest ona wyższa tym ścieranie powierzchni łagodniejsze. Przy bardzo głębokich rysach można nawet użyć papieru o gradacji 1500, uważając jednak by go nie uszkodzić. Dla bezpieczeństwa można wykorzystać amortyzujące koreczki, przekładki, które chronią przed nadmiernym naciskiem na lakier. Po skończonej pracy należy wypolerować i umyć warstwę lakieru.

Jakiego papieru użyć w zależności od celu matowienia?

Matowienie wykonuje się nie tylko przed malowaniem samochodu, ale w innych przypadkach, jak usuwanie korozji czy matowienie lakieru po malowaniu. Poniżej znajdziesz rady, jakiego papieru ściernego użyć w zależności od celu matowienia.

Przygotowanie karoserii do szpachlowania

Do tego celu najlepiej nada się papier o granulacji P100-P150 do obróbki ręcznej, albo P80-P100 przy użyciu szlifierki. Przy wykonywaniu tego matowienia należy przeszlifować miejsce usunięcia korozji lub porysowanego lakieru.

Obróbka szpachli

W celu wyrównania powierzchni ręcznie należy użyć papieru z gradacją P80 – P120, a następnie P150 w celu jej ukształtowania i P240 do zakończenia matowienia. Przy wykorzystaniu szlifierki czynności te wykonuje się gradacjami P80 – P100 wstępnie, następnie P120 – P180 do ukształtowania i wykończenia powierzchni. Przy szlifowaniu niskimi gradacjami należy szczególnie uważać, by nie zrobić rys poza miejscem szpachlowania. Trudno jest je potem rozszlifować.

Usuwanie uszkodzonego lakieru lub korozji

W tym przypadku sprawdzi się papier P80-P100 do obróbki ręcznej oraz P60-P80 przy użyciu szlifierki. Z korozją można się też uporać przy pomocy drucianej szczotki na wiertarkę. Jeśli wżery są głębokie, metody usuwania rdzy znajdziesz w artykule: Jak usunąć rdzę z karoserii samochodu?

Matowienie podkładu akrylowego

Jeśli matowienie wykonywane jest na mokro i ręcznie to papierem P600-P800, a jeśli przy użyciu szlifierki P600-P1000. Przy szlifowaniu na sucho — ręcznie papierem P400-P500 i P360-P500 szlifierką. Trzeba uważać, aby papier się nie zwijał i by pomiędzy niego a szlifowaną powierzchnie nie przedostały się żadne nieczystości. Papier przy szlifie na mokro musi być często płukany. Można użyć kontrastu w sprayu albo pudru kontrolnego w celu uzyskania większej dokładności szlifowania.

Matowienie pod lakier bezbarwny lub cieniowanie

Stary lakier matuje się na mokro papierem P1000 – P1500 ręcznie, a szlifierką na sucho papierem P800. Podczas pracy ze szlifierką używa się przekładki zmiękczającej, która niweluje ryzyko przetarcia lakieru na rantach. Matowienie lakieru uda się też przy pomocy drobnoziarnistej włókniny ściernej z dodatkiem detergentu myjącego lub specjalnej pasty do matowania.

Podsumowanie

Matowienie lakieru przed jego ponownym lakierowaniem jest niezbędne. Tylko tak przygotowana karoseria będzie miała idealną powierzchnię i odpowiednia przyczepność do aplikacji lakieru. Sam proces powinien być wykonany dokładnie i powoli, aby przypadkowo nie wyjechać szlifierką poza miejsca przeznaczone do matowienia. Mogłoby to przysporzyć dodatkowej pracy lub zakończyć się niepowodzeniem procesu lakierowania. Jeśli nie jesteś przekonany czy uda Ci się odpowiedni zmatowić lakier lub powierzchnia do matowienia jest duża, lepiej powierzyć to fachowcowi.