Szpachlówka samochodowa - jaką wybrać?
Szpachlówka pomaga wypełnić ubytki, wgniecenia, szkód parkingowych, a nawet efektów kolizji, jeśli nie są zbyt duże. Przy poważnych uszkodzeniach karoserii konieczna jest zawsze pomoc profesjonalnego warsztatu, który zagwarantuje bezpieczeństwo dalszego użytkowania pojazdu. Jednak z wypełnieniem małych ubytków na karoserii, jej wyrównaniem i wygładzeniem kierowca może poradzić sobie sam, używając odpowiednio dobranej szpachlówki do naprawy. Podpowiadamy jaką szpachlówkę wybrać i jakie właściwości ma każdy z jej rodzajów.
Jak działa szpachlówka samochodowa?
Szpachlówka do naprawy aut podobnie jak masa szpachlowa do ścian służy do wygładzania nierówności i maskowania ubytków. Jest to kompozycja wypełniaczy powiązanych z żywicą, co ułatwia skuteczne modelowanie i uzupełnianie ubytków na naprawianej powierzchni. Podstawową żywicą do budowy szpachlówek jest żywica poliestrowa, a różnorodność wypełniaczy wypływa bezpośrednio na cechy szpachlówki.
Szpachlówka poliestrowa po wymieszaniu jej z utwardzaczem jest przydatna do użycia przez około 5 minut. Proces szpachlowania wymaga więc wprawy lub kilkukrotnego mieszania i nakładania szpachlówki, aż do zniwelowania wgłębienia – uszkodzenia. Po około 30 minutach szpachlówka jest utwardzona dostatecznie i możemy przystąpić do szlifowania. Szlifowanie zaleca się przeprowadzać ręcznie za pomocą bloku szlifierskiego w celu rekonstrukcji kształtu, a następnie wykończenia najlepiej przy użyciu szlifierki oscylacyjnej w celu uzyskania odpowiedniej powierzchni pod aplikację podkładu. Wyszlifowaną szpachlówkę należy zaizolować przed aplikacją warstw nawierzchniowych takich jak baza, lakier czy emalia. Robimy to za pomocą podkładu epoksydowego lub akrylowego w wersji wypełniającej.
Szpachlówka poliestrowa – rodzaje i ich zastosowanie
Jaka szpachla poliestrowa będzie odpowiednia? Wszystko zależy od uszkodzenia, na którym ma zostać zastosowana. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego produktu, trzeba więc dobrze wybrać, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Dostępne rodzaje szpachlówki do naprawy aut przedstawiamy poniżej.
Szpachlówka wypełniająca
Szpachlówka wypełniająca to materiał stosowany do wypełniania ubytków i nierówności na powierzchniach, takich jak blacha stalowa, aluminiowa, laminaty poliestrowe oraz stare powłoki lakierowe. Zazwyczaj w składzie takiej szpachlówki znajdziemy większe wypełniacze mineralne. Cechuje ją bardzo dobre wypełnienie, efektywna aplikacja i łatwa obróbka.
Szpachlówka wykańczająca
Szpachlówka wykańczająca jest stosowana do naprawy niewielkich powierzchni oraz do końcowego wyrównywania powierzchni przed nałożeniem podkładów. Posiada drobny wypełniacz, który pozwala uzyskać doskonalszą powierzchnię, obróbka jednak jest bardziej wymagająca niż w przypadku szpachlówki wypełniającej.
Szpachlówka multifunkcyjna
Szpachlówka multifunkcyjna to połączenie cech szpachlówki wypełniającej i wykańczającej. Zastosowanie kompozycji dużych i małych wypełniaczy pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni przy zachowaniu łatwej obróbki. Szpachlówka multifunkcyjna doskonale sprawdza się zarówno przy większych jak i mniejszych naprawach.
Szpachlówka z wypełniaczem mikrosferycznym
Niezależnie od wielkości wypełniacza na trudność obróbki szpachlówki ma wpływ również jego kształt. Nowoczesne szpachlówki z syntetycznym wypełniaczem mikrosferycznym (w formie kulek) charakteryzują się dużo łatwiejszą obróbką dzięki łatwiejszemu wykruszaniu się wypełniacza. Szpachlówki te znacząco przyśpieszają czas naprawy i zapewniają gładką powierzchnię po obróbce.
Szpachlówka z włóknem
Szpachlówki z wypełnieniem w postaci włókien szklanych lub węglowych tworzą wewnętrzną konstrukcję wzmacniającą i ograniczającą skurcz. Szpachlówki tego typu stosuje się przy największych wgłębieniach lub naprawach wymagających wzmocnienia. Nazywamy je konstrukcyjnymi, gdyż tworzą idealny fundament pod dalsze, finalne wyrównywanie powierzchni.
Szpachlówka z pyłem aluminiowym
Szpachlówka z pyłem aluminiowym najlepiej sprawdzi się podczas pracy na większych powierzchniach, takich jak maska, czy dach. Zasadniczą zaletą szpachli z pyłem aluminiowym jest to, że dobrze przewodzi ciepło. Jej nałożenie na narażone na duże zmiany temperatur części, gwarantuje odprowadzenie na zewnątrz energii cieplnej.
Szpachlówka do części z tworzyw sztucznych
Najczęściej szpachlowanymi elementami są metalowe części karoserii, ale można też stosować ten zabieg np. na plastikowych zderzakach. Służy do tego szpachlówka do tworzyw sztucznych, która cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do większości tworzyw i dużo większą elastycznością niż inne szpachlówki.
Szpachlówka natryskowa
Szpachlówka natryskowa jest produktem o dużo rzadszej konsystencji od standardowych szpachlówek, dlatego rozprowadza się ją za pomocą pistoletu do malowania natryskowego. Idealnie nadaje się do pokrywania dużych powierzchni, na które nakłada się warstwy kilkukrotnie. Każda z nich schnie bardzo szybko, a po utwardzeniu tworzy gładką powierzchnię, podobną do podkładu którą łatwo jest oszlifować.
Szpachlówki epoksydowe
Warto jeszcze wspomnieć, że poza szpachlówkami poliestrowymi są szpachlówki epoksydowe. Przykładem takiego produktu jest szpachlówka epoksydowa Termo, która świetnie sprawdza się do napraw elementów metalowych przed malowaniem proszkowym. Ponieważ jest zbudowana na bazie żywicy epoksydowej, możemy ją bezpieczne wygrzewać w temperaturze do 200 °C.
Podsumowanie
Sam odpowiedni dobór szpachlówki samochodowej nie gwarantuje jeszcze uzyskania zadowalającego efektu. Równie ważne jest przestrzeganie zaleceń producentów odnośnie do grubości nakładanych warstw i proporcji. Każdą szpachlówkę trzeba prawidłowo przygotować, nałożyć, obrobić i zaizolować, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję.