Podkład epoksydowy - co to jest? Jaki wybrać?
Podkład epoksydowy — co to jest i jakie ma zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. Podkład epoksydowy jest niezwykle przydatny wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dobre zabezpieczenie antykorozyjne elementów metalowych, np. stalowych konstrukcji czy ogrodzeń. Przede wszystkim jednak jest wykorzystywany w lakiernictwie i konserwacji karoserii samochodowych. Dzięki niemu nadwozie jest odpowiednio zabezpieczone i przygotowane do lakierowania, a położony na nim lakier dobrze się utrzymuje i nie występują żadne mankamenty w jego strukturze.
Podkład epoksydowy — co to jest?
Jest to rodzaj podkładu posiadający najbardziej zwartą strukturę. Właśnie z tego względu tworzy doskonałą powłokę barierową, która idealnie odnajduje się na powierzchni materiałów, które ma chronić przed wpływem wilgoci. Wśród nich są elementy lakierowane, metalowe czy stalowe. Podkład epoksydowy używany jest głównie do ich ochrony przed rdzą.
Podkład epoksydowy — zastosowanie
Podkład epoksydowy powstaje na bazie żywicy epoksydowej, która gwarantuje wysoki poziom usieciowania. Po jego aplikacji na powierzchnię karoserii tworzy szczelną i trwałą powłokę, którą cechują:
- bardzo duży stopień odporności chemicznej,
- bardzo dobre parametry izolacyjne przy niewielkiej grubości,
- tworzenie doskonałej bariery ochronnej, gwarantującej znakomitą ochronę antykorozyjną.
Wszystko to sprawia, że podkłady epoksydowe po wyschnięciu tworzą barierę ochronną, która chroni przed rdzą nawet dwa razy skuteczniej od żywicy akrylowej. W branży motoryzacyjnej są one wykorzystywane do tworzenia warstwy ochronnej, która jest nieprzenikalna dla wilgoci. Doskonale chronią elementy metalowe karoserii, bo nawet w przypadku przedostania się do nich powietrza, nie dojdzie do utleniania bez kontaktu z wodą. Można je stosować także na elementach aluminiowych, stalowych czy lakierowanych. Zatem podstawowym celem stosowania podkładów epoksydowych jest ochrona przed wilgocią.
Kiedy nakładać podkład epoksydowy na karoserię?
Podkład epoksydowy należy nakładać we wszystkich przypadkach, gdy potrzebny jest wysoki stopień zabezpieczenia antykorozyjnego. Doskonale izoluje on na przykład szpachlówkę, sprawiając, że nie będzie chłonąć wody. Powinniśmy używać go zarówno na warstwę szpachlówki, jak i pod nią, żeby dodatkowo zaizolować powierzchnię karoserii i zwiększyć jakość powłoki lakierowej.
Podkład epoksydowy na rdzę doskonale sprawdzi się również na starych szlifowanych powłokach lakierniczych. Jego zastosowanie spowoduje, że przeszlifowane części wrażliwe na rozcieńczalniki nie będą odznaczać się na lakierze nawierzchniowym nawet po długim okresie użytkowania samochodu.
Rodzaje podkładów epoksydowych
Jaki podkład epoksydowy wybrać? Na rynku jest wiele rodzajów tego produktu, które u różnych producentów mogą mieć nieco inne składy. Występują one w klasycznej formie do natrysku pistoletem, np. NOVOL Protect 360 lub w sprayu, np. SPECTRAL Under 395
Podkład dający bezpieczeństwo. Protect 360 może być stosowany zarówno do renowacji samochodów osobowych, jak i do intensywnie eksploatowanych pojazdów ciężarowych czy autobusowych. Cechuje go bardzo dobra przyczepność do różnych podłoży i wysokie właściwości izolacyjne. Można z nim pracować w systemie mokro na mokro i bezpośrednio pokrywać go lakierami nawierzchniowymi.
Jakość podkładu epoksydowego ma znaczenie
Na właściwości izolujące ma wpływ nie tylko żywica, ale również wypełniacze i specjalne dodatki antykorozyjne. Od podkładów epoksydowych stosowanych w naprawach pojazdów wymagamy skutecznej izolacji przy zachowaniu fabrycznych grubości. Uzyskanie odpowiedniej dla pojazdów grubości powłoki przy uwzględnieniu antykorozji wymaga użycia podkładu wysokiej jakości, do takich produktów zalicza się podkład NOVOL 3000 Epo Primer. Możliwość aplikacji szpachlówek z tej samej linii bez czekania na pełne utwardzenie się podkładu pozwala na szybką i skuteczną naprawę.
Kompromisem pomiędzy podkładami przeznaczonymi dla napraw pojazdów, a podkładami przeznaczonymi do zastosowań przemysłowych jest Epoxy Primer z linii NOVOL for Classic Cars. To grubopowłokowy podkład epoksydowy o wysokiej zawartości części stałych, który idealnie sprawdza się przy bardzo chropowatych powierzchniach, takich jak stal po piaskowaniu. Podkład ten występuje również w formie 2-komponentowego aerozolu Epoxy Primer Spray 2K.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrany i właściwie nałożony podkład epoksydowy daje gwarancję ochrony powierzchni przed wilgocią, a w efekcie rdzą. Malowanie karoserii powinno być poprzedzone jego nałożeniem zawsze wtedy, gdy występuje potrzeba dużej ochrony antykorozyjnej. Podkład epoksydowy gwarantuje również doskonałą przyczepność. Należy też pamiętać o stosowaniu podkładów i lakierów tego samego producenta, aby zapewnić jak najlepszy rezultat lakierowania.