Lakiery samochodowe – rodzaje i zastosowanie Lakiery samochodowe – rodzaje i zastosowanie - NOVOL

Lakiery samochodowe - rodzaje i zastosowanie

Lakiery samochodowe i ich rodzaje to ważny temat dla wszystkich planujących naprawę karoserii lub zmianę koloru auta. Od farb różnią się gęstością – są bardziej płynne. Ich zadaniem oprócz nadania odpowiedniego koloru jest ochrona pokrytych powierzchni przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Karoseria samochodowa zazwyczaj jest pokryta trzema produktami: podkładem akrylowym przygotowującym ją do nałożenia lakieru, lakierem bazowym nadającym karoserii odpowiednią barwę i lakierem bezbarwnym zapewniającym połysk auta i zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. W artykule przedstawimy najpopularniejsze lakiery samochodowe i ich zastosowanie.

Lakiery samochodowe bezbarwne

Lakiery bezbarwne inaczej nazywane klarami to produkty, których głównym zadaniem jest ochrona powłoki przed erozją z otoczenia, odbarwianiem podczas promieniowania UV czy zadrapaniem. Stanowią one ostatnią zewnętrzną powłokę zamykającą w systemach lakierów dwu- lub wielowarstwowych.
 
Ich funkcją jest połączenie się z warstwą spodnią, która może być kolorowa lub bezbarwna. Zazwyczaj są łączone z lakierem bazowym –  solidowym lub metalicznym. Mają nadawać połysk karoserii i wydobywać głębię koloru.
 
Na rynku jest wiele rodzajów lakierów bezbarwnych o różnej zawartości części stałych, czyli żywicy w składzie m.in.:

 

Lakiery samochodowe bazowe i akrylowe

Lakiery samochodowe właściwe można podzielić na dwa rodzaje:

 
Lakier akrylowy to lakier jednowarstwowy, który po dodaniu utwardzacza można nakładać na karoserię. Do rozcieńczania tego typu produktu należy stosować wyłącznie rozcieńczalnik akrylowy wskazany przez producenta lakieru i w dokładnie podanej ilości. W przeciwnym razie może stracić połysk lub zmatowieć po nałożeniu. Nie wolno też mieszać lakierów akrylowych z lakierami syntetycznymi czy poliuretanowymi, gdyż mogą się zważyć. Lakier akrylowy należy do lakierów z połyskiem i w jego przypadku nie ma już potrzeby stosowania lakierów bezbarwnych.
 
Lakier bazowy jest w jakimś sensie dwuwarstwowy, czyli po jego nałożeniu niezbędne jest zastosowanie lakieru bezbarwnego dla nadania mu połysku. Podobnie jak przy lakierach akrylowych, potrzebne jest zastosowanie rozcieńczalnika podanego przez producenta. Same lakiery bazowe można dodatkowo podzielić na trzy rodzaje:

 

Lakiery samochodowe matowe, perłowe, metaliczne i niemetaliczne

Podział lakierów ze względu na efekty wizualne jest najpopularniejszy. Wśród takich lakierów perłowe dają wrażenie lekkiego mienienia się w słońcu. Dzieje się tak wskutek wykorzystania w składzie kryształów górskich, które otaczają cząstki aluminium. Podczas słonecznych dni na lakierze widać różnokolorowe drobinki.
 
Lakiery metaliczne to z kolei charakterystyczny, intensywny połysk, wynikający z dodania do nich sproszkowanego aluminium. Z drugiej strony mamy lakiery niemetaliczne, zwane też monokolorami. Występują często na podstawowych wersjach starszych modeli samochodów.
 
Lakiery matowe są  za to całkowicie pozbawione połysku. Dają ciekawy efekt wizualny, ceniony zwłaszcza przez właścicieli sportowych samochodów. Ich wadą jest jednak niska odporność na uszkodzenia i utlenianie, przez co karoseria może wymagać częstszego odświeżania.
 

Samochodowe podkłady akrylowe

Przygotowanie powierzchni karoserii lub plastikowych elementów auta do lakierowania wymaga zapewnienia właściwego podkładu. Dzięki niemu uzyskuje się dobrą przyczepność. Podkłady akrylowe wypełniają rysy i nierówności powierzchni. Dzięki występującym w składzie żywicom zapewniają dobrą ochronę antykorozyjną. Stanowią także warstwę barierową odcinającą porowate szpachlówki wykorzystane do wyrównania powierzchni karoserii.
 

Specjalne lakiery samochodowe

Oprócz wymienionych rodzajów lakierów pojawiło się na rynku kilka niestandardowych nowości, o których warto wspomnieć. Są to:

 
To bardzo ciekawe propozycje, ale jeszcze niezbyt popularne.
 

Podsumowanie

Lakiery samochodowe stanowią powłokę zabezpieczająca karoserię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych powodujących korozję oraz nadają jej kolor. Dla prawidłowej ochrony karoserii trzeba zastosować odpowiednie produkty we właściwej kolejności. Natomiast sam dobór koloru czy rodzaju lakieru jak metaliczny, czy perłowy, to już kwestia indywidualnych upodobań.