Kombinezon lakierniczy - jak wybrać odpowiedni?
Kombinezon lakierniczy jest niezbędnym wyposażeniem każdego lakiernika, stosowanym podczas pracy z lakierni. Chroni ubrania przed zabrudzeniami oraz osłania części ciała, które są narażone na kontakt z różnymi szkodliwymi substancjami chemicznymi czy pyłami. Jest konieczny dla zapewnienia wygody i bezpieczeństwa pracy. Co trzeba wiedzieć, kupując kombinezon lakierniczy i jaki wybrać rodzaj? Podpowiedzi znajdziesz, w tym artykule.
Kombinezon lakierniczy a normy ochronne
Ubrania ochronne mają różne przeznaczenia, dlatego są oznaczane zgodnie ze specjalnymi normami. Informują one użytkowników o stopniu odporności na działanie różnych czynników. Występują dwie kategorie ochronne:
- CE III — przed wysokimi zagrożeniami,
- CE I — przed minimalnymi zagrożeniami.
W kategorii z wysoką ochroną znajdują się jeszcze określone typy oznaczające, do jakiej branży można stosować dany kombinezon ochronny. Zastosowanie mają tu także dodatkowo normy ISO, takie jak:
- EN 14126, czyli ochrona przed czynnikami infekcyjnymi,
- EN 1073-2, czyli ochrona przed skażeniem radioaktywnymi pyłami,
- EN 1149-5, czyli ochrona przed elektrycznością statyczną.
Kombinezon lakierniczy powinien spełniać wymogi kategorii CE III oraz normy EN 1149-5 w zakresie ochrony. W kategorii ochrony przed wysokimi zagrożeniami musi on jeszcze być zgodny z Typem 5 zapewniającym ochronę przed pyłami unoszącymi się w powietrzu oraz Typem 6, który chroni przed ograniczonym natryskiem ciekłych substancji chemicznych. Wyposażony w taki strój ochronny lakiernik może bez obaw przystąpić do pracy.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru kombinezonu lakierniczego?
Wiesz już, jakie normy ochronne musi spełniać kombinezon lakierniczy. Na co jeszcze zwracać uwagę przy jego zakupie? Przede wszystkim na sposób uszycia, który zapewni mu dobre przyleganie do ciała, a jednocześnie nie będzie krępował ruchów. Powinien mieć wszyte ściągacze w mankietach rękawów oraz nogawek, które umożliwią dopasowanie ich do użytkownika, gwarantując, że żadne substancje nie wnikną przez szczeliny. Dobre kombinezony lakiernicze mają także specjalne pętelki zakładane na kciuk, dzięki którym rękaw stale utrzymuje się na swoim miejscu.
Niezwykle ważna jest ochrona głowy i twarzy lakiernika, dlatego kombinezon powinien być wyposażony w dopasowany i odpowiednio wyprofilowany kaptur. Najczęściej oprócz ściągacza na gumce posiada on jeszcze wygodne troczki, które umożliwiają regulację kaptura tak, by razem goglami lub maską, tworzył szczelne zabezpieczenie przed pyłami. Dobrze dobrany kaptur chroni włosy i skórę głowy przed odpryskami, które mogą występować podczas pracy.
Ostatnią kwestią jest wybór między kombinezonem jednorazowym a wielokrotnego użytku. Oba rodzaje spełnią swoje zadanie, o ile są zgodne z normami i mają odpowiedni fason. Wysokiej jakości kombinezon wielokrotnego użytku jest zwykle wykonany z grubszego, odpornego na uszkodzenia materiału. Jego zakup jest korzystniejszy z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia, bo odpowiednio przechowywany i oczyszczany posłuży przez jakiś czas. Wielorazowe kombinezony lakiernicze są używane przez profesjonalistów.
Podsumowanie
Wiesz już, jak wybrać odpowiedni kombinezon lakierniczy. Jego parametry muszą być nie tylko zgodne z wymogami BHP, ale i nie krępować ruchów podczas pracy. Ubrany w niego pracownik jest dobrze zabezpieczony przed działaniem szkodliwych czynników i swobodnie może nakładać lakiery czy podkłady.