Jak usunąć rdzę Jak usunąć rdzę z karoserii samochodu? - NOVOL

Jak usunąć rdzę z karoserii samochodu?

Pojawienie się rudych śladów na karoserii zasmuci każdego właściciela pojazdu. Usuwanie rdzy z samochodu można wykonać samodzielnie, jeśli wie się jak! Nie zawsze rdza na samochodzie musi oznaczać wydatek na ingerencję lakierniczą lub wymianę całego elementu blacharskiego. Z tego artykułu dowiesz się, jak usunąć rdzę z samochodu krok po kroku.

Dlaczego pojawia się rdza na samochodzie?

Przyczyn powstawania rdzy na karoserii jest kilka i mogą się one na siebie nakładać. Pojawia się ona wskutek złego zabezpieczenia fabrycznego, źle wykonanej naprawy lub zaniedbań ze strony właściciela. Rdza w samochodzie to następstwo uszkodzenia lakieru przez obicia czy zarysowania, powstające nawet podczas zwykłej jazdy np. od uderzeń żwiru. Metal utlenia się wskutek kontaktu z wodą, dlatego rdza atakuje samochód zazwyczaj zimą i po ulewnych deszczach. Używana do odladzania, sól drogowa, dodatkowo sprzyja powstawaniu rdzy na samochodzie. Dlatego najczęściej ogniska korozji powstają na progach, nadkolach, dolnych częściach drzwi, masce i klapie od bagażnika. W następstwie tego nawet drobny odprysk lakieru daje możliwość rozwoju rdzy w aucie. To wtedy najczęściej pojawia się pytanie, jak usunąć rdzę z samochodu.
 

Jak samodzielnie usunąć rdzę z samochodu?

W większości przypadków usuwanie rdzy z samochodu można wykonać samodzielnie. Jedynie te największe i najtrudniejsze wymagają wizyty u lakiernika. Dlatego też należy robić przegląd zarówno nadwozia, jak i podwozia po i przed zimą. Wcześnie wykryte ogniska ułatwią usuwanie rdzy z karoserii. Jak pozbyć się rdzy z samochodu przy różnych rodzajach ubytków? Jakich środków do usuwania rdzy z samochodu użyć? Poniżej znajdziesz porady dotyczące poszczególnych rodzajów uszkodzeń.
 

Małe pęcherzyki korozji

Przez małe pęcherzyki należy rozumieć tylko te, które nie przekraczają wielkości małej monety! Trzeba wyczyścić je np. śrubokrętem lub grubym papierem ściernym, a skorodowaną powierzchnię wygładzić przy pomocy drobniejszego papieru ściernego. Następnie dokładnie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną lub specjalnym zmywaczem, a tak przygotowaną powierzchnię pokryć cienką warstwą podkładu, w domowych warunkach – najlepiej pędzelkiem. Po wyschnięciu pozostaje nałożyć lakier w odpowiednim kolorze, a całość wykończyć lakierem bezbarwnym.
 

Odpryski

Odpryski trzeba oczyścić i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną tak jak małe pęcherze. Można też nanieść na nie preparat do usuwania rdzy z karoserii. Przy dużym ubytku z pomocą przyjdzie szpachla poliestrowa, która go wyrówna. Szpachlę po utwardzeniu należy wyrównać papierem ściernym, zaczynając od grubego do coraz delikatniejszego. Następnie izolując szpachlowaną powierzchnię podkładem akrylowym lub epoksydowym nanieść cienkie warstwy lakieru bazowego lub bezbarwnego.
 

Rysy płytkie

Płytkie rysy powstałe np. wskutek otarcia kluczykiem to powierzchowne uszkodzenia. Można je usunąć powszechnie dostępnymi preparatami jak:

 
Przed nałożeniem tych preparatów, samochód musi być umyty i wysuszony dokładnie irchą. Najlepiej nakładać je miękką flanelową szmatką.
 

Obicia lub przetarcia lakieru

Obicia i otarcia lakieru najczęściej występują na progach i drzwiach wskutek częstego stawania butami czy uderzeń biżuterią. Wystarczy przemyć je benzyną ekstrakcyjną i pokryć lakierem zaprawkowym. Na małe ubytki można go nakładać wykałaczką.
 

Dziury w blasze

Dziury w blachach można załatać matą szklaną i żywicą epoksydową, ale najlepszym wyjściem będzie niestety ingerencja blacharska. Jeśli się na nią nie zdecydujemy, do usunięcia korozji warto użyć neutralizatora rdzy, a następnie nanieść warstwę żywicy epoksydowej z utwardzaczem. Do niej należy przykleić dopasowany kawałek maty szklanej i nasączyć go żywicą, a powtarzając to, ułożyć odpowiednią ilość warstw. Przed lakierowaniem, załataną powierzchnię trzeba jeszcze wyrównać szpachlą poliestrową i wygładzić papierem ściernym. Jeśli jednak dziury występują w elementach nośnych pojazdu, ze względów bezpieczeństwa nie należy ich łatać a pojazd oddać w ręce fachowca.
 

Jak zabezpieczyć samochód przed rdzą?

Najpierw należy oczyścić i odtłuścić karoserię. Następnie trzeba zlokalizować wszystkie ubytki i zabezpieczyć je, nakładając punktowo, odpowiednio dobrany lakier zaprawkowy. Lakier na całej karoserii trzeba dokładnie oczyścić, a następnie nawoskować przeznaczonym do tego preparatem dobrej klasy. Wosk zmniejszy ryzyko powstawania rdzy w uszkodzonych częściach powłoki. Bardzo ważne jest zabezpieczenie elementów ruchomych jak klapa bagażnika, zawiasy itp. Dzięki temu będą mniej narażone na mechaniczne uszkodzenia. Ostatnią czynnością jest zabezpieczenie progów i nadkoli preparatem antykorozyjnym, np. Gravit 640. Powstała w ten sposób powłoka będzie izolować blachę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wszystkie czynności zabezpieczające trzeba powtarzać przynajmniej raz do roku, przed zimą.
 

Podsumowanie

Wiedza, jak usunąć rdzę z samochodu, zaoszczędza wydatków na blacharza. Warto mieć środki przeciw rdzy w swoim garażu i odpowiednio wcześnie z nich korzystać. To niewielka inwestycja, która na pewno się zwróci.