lakier bezbarwny Jak prawidłowo nakładać lakier bezbarwny? - NOVOL

Jak prawidłowo nakładać lakier bezbarwny?

Lakier bezbarwny to ważny element w procesie lakierowania samochodu. Nie tylko zabezpiecza karoserię, ale też nadaje jej odpowiedni wygląd. Ile warstw lakieru bezbarwnego trzeba nałożyć, by cieszyć się estetyczną i trwałą powierzchnią? W jaki sposób prawidłowo nakładać tego rodzaju produkt? Przedstawiamy kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym Twoje auto będzie wyglądało jak nowe!

Czym jest lakier bezbarwny i jak może pomóc w renowacji karoserii?

Lakier bezbarwny, nazywany również klarem, to ostatnia warstwa, jaką nakładamy na samochód podczas lakierowania. Jego głównym zadaniem jest stworzenie trwałej, odpornej na uszkodzenia powłoki ochronnej, która zabezpieczy powierzchnię przed zarysowaniami i uszkodzeniami.
 
Jego użycie wpływa również korzystnie na estetykę karoserii, która – w zależności od wybranego wykończenia – staje się błyszcząca lub matowa. Dzięki swoim właściwościom lakier bezbarwny sprawia, że kolor nabiera głębi, a całe auto wygląda jak nowe.
 

Ile warstw lakieru bezbarwnego nałożyć, by uzyskać trwałą powłokę?

To, ile warstw lakieru bezbarwnego na samochód będziemy musieli ostatecznie nałożyć, zależy od wybranego produktu i sposobu jego aplikacji. Najczęściej podczas lakierowania auta nakłada się na jego powierzchnię dwie warstwy klaru. Pierwsza z nich powinna być jak najcieńsza i dokładnie rozprowadzona. Druga musi stanowić ostateczne wykończenie.
 
Kluczową kwestią jest to, by przystąpić do nakładania preparatu dopiero po odparowaniu i przeschnięciu lakieru bazowego. W przeciwnym razie może dojść do gazowania, czyli powstawania na lakierowanej powierzchni pęcherzyków, wskutek zatrzymania rozcieńczalnika pod warstwą lakieru. To z kolei może sprawić, że wykończeniowa warstwa zacznie się łuszczyć, stanie się chropowata lub powstanie na niej efekt tak zwanej skórki pomarańczowej. Lakier bazowy nie powinien być też jednak zbyt suchy, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zmniejszenia przyczepności klaru.
 
Kiedy pierwsza warstwa klaru wyschnie, można przejść do nakładania drugiej, tym razem nieco grubszej warstwy. Po całkowitym odparowaniu wytworzoną w ten sposób powłokę można wypolerować, co dodatkowo ją nabłyszczy i zapewni efekt wygładzonej, lustrzanej karoserii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lakier bezbarwny można nałożyć w większej ilości warstw. W niektórych przypadkach taki zabieg może zwiększyć trwałość i odporność klaru. Nie warto jednak przesadzać, ponieważ zbyt gruba warstwa produktu znacząco wydłuża czas jego odparowania i w efekcie może doprowadzić do powstania nieestetycznych defektów w powłoce końcowej.
 

Czym i jak możemy nakładać lakier bezbarwny na powierzchnię samochodu?

Bezbarwny lakier wykończeniowy można nakładać za pomocą pistoletów lakierniczych z odpowiednią średnicą dyszy. Na rynku dostępne są również preparaty w formie sprayu, które dzięki specjalnej formule i wbudowanej w opakowanie dyszy, można aplikować bezpośrednio z puszki.
 
Jak nakładać lakier bezbarwny? Kluczem do sukcesu jest działanie zgodne z instrukcją konkretnego produktu. Każdy producent umieszcza na swoich preparatach informacje na temat ilości wymaganych warstw, sposobie aplikacji, okresie parowania, czy czasie utwardzania. Pierwsza warstwa lakieru bezbarwnego powinna być cienka i zamknięta. Aby ją uzyskać, trzeba lakierować szybko, przybliżając pistolet do karoserii. Druga, pełna warstwa może być aplikowana w normalnym tempie i ze standardowej odległości, po odparowaniu poprzedniej. Jeśli chodzi o wybór dyszy do pistoletu, trzeba sprawdzić rekomendację producenta.
 
Można spotkać się również z metodą, jaką jest nakładanie lakieru bezbarwnego systemem „mokro-na-mokro”. Taki sposób lakierowania stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy preparat ma zostać nałożony na nieuszkodzoną, gładką powierzchnię, która nie wymaga matowienia podkładu. W takiej sytuacji nie trzeba czekać na odparowanie poszczególnych warstw.
 
W każdym przypadku przed nałożeniem lakieru bezbarwnego trzeba upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednio oczyszczona na przykład z kurzu czy pyłu. Aby końcowy efekt był jak najlepszy, musi ona zostać uprzednio zmatowiona lub zeszlifowana, odtłuszczona i pokryta odpowiednim podkładem.
 

Jaki lakier samochodowy można aplikować jako wierzchnią warstwę?

Wybór lakieru bezbarwnego zależy od kilku czynników, takich jak sposób nakładania, właściwości, efekt wykończeniowy, czy szybkość odparowywania. Dostępne są produkty błyszczące, matowe, wyjątkowo odporne na zarysowania, czy łatwe i szybkie w aplikacji. Znaczenie może mieć również to, po jakim czasie bezbarwny lakier wysycha. Niektóre preparaty schną o wiele szybciej niż inne, dlatego nie nadają się do lakierowania dużych powierzchni. Aby skutecznie polakierować np. cały samochód, warto postawić na klar, który można aplikować przez minimum 30 minut. Jakie produkty mamy do wyboru?

 

Aplikacja lakieru bezbarwnego – o czym trzeba pamiętać?

Lakier bezbarwny to preparat przeznaczony do aplikacji na lakier bazowy. Zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami, chroni kolor przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i blaknięciem, a przy tym odświeża wygląd karoserii. Kiedy nakładać lakier bezbarwny? Należy to robić zawsze w końcowym etapie lakierowania. Bardzo ważne jest też dopilnowanie, by przed nałożeniem kolejnej warstwy, poprzednia miała czas, by odparować. Dzięki temu powłoka będzie dobrze przylegać, nie będzie się łuszczyć, a jej trwałość będzie wysoka.
 
Warto pamiętać, że nakładanie lakieru bezbarwnego to proces, który wymaga cierpliwości i precyzji, ponieważ ma duży wpływ na ostateczny efekt całego lakierowania. Dlatego też warto poświęcić tej czynności nieco uwagi, dbając między innymi o właściwe przygotowanie powierzchni i odpowiednie nałożenie produktu, aby uzyskać jak najlepszy rezultat.
 
NOVOL oferuje szeroki wybór najwyższej jakości produktów, dzięki którym każdy pojazd zyska drugie życie. W asortymencie posiadamy zarówno dwuskładnikowe, bardzo odporne lakiery bezbarwne wraz z utwardzaczami jak i praktyczne lakiery w sprayu. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą i wyboru preparatów, które spełnią nawet największe wymagania.