Miernik grubości lakieru – jaki wybrać? Jak poprawnie zmierzyć grubość lakieru na samochodzie? - NOVOL

Jak poprawnie zmierzyć grubość lakieru na samochodzie?

Pytanie, jak zmierzyć grubość lakieru na samochodzie pojawia się zawsze w pewnych określonych okolicznościach, np. przed zakupem używanego pojazdu. Czynność ta nie jest wykonywana często, dlatego warto wiedzieć, jak ją przeprowadzić, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Do jej dokonania należy używać dobrego miernika, który określi grubość lakieru i elementy, które były już naprawiane przez lakiernika. W artykule opiszemy jak poprawnie zmierzyć grubość warstw powłoki lakierniczej w samochodzie i zinterpretować jej wyniki.

Kiedy należy mierzyć grubość lakieru?

Najczęściej konieczność pomiaru lakieru pojawia się podczas zakupu używanego auta, zwłaszcza jeśli jego historii wypadkowej nie da się do końca określić na podstawie dokumentów przedstawianych przez sprzedawcę. Dzięki określeniu różnic w grubości warstw lakieru na poszczególnych elementach blacharskich można bardzo dokładnie określić ilość przeprowadzanych wcześniej napraw lakierniczych.

 

Drugi przypadek, w którym niezbędne jest poznanie grubości lakieru to prace związane z jego polerowaniem, czyli korektą. Pomiar ten pomaga ustalić, czy powłoka jest wystarczająco gruba, aby można było je przeprowadzać.
 

Mierniki do lakieru – rodzaje i krótka charakterystyka

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zmierzyć grubość lakieru miernikiem trzeba wiedzieć, jakie ich rodzaje są do dyspozycji. Według podstawowego podziału można wyróżnić miernik do lakieru:

 
Pierwszy z nich posiada magnesową końcówkę, przy pomocy której wykonuje się pomiar grubości warstw. Wyposażony jest w skalę, na której dokonuje się odczytu pomiarów. Zaletami magnetycznych mierników do lakieru są łatwość odczytu wyników i obsługi oraz przystępna cena. Jednak nadają się one tylko do badania grubości lakieru na powierzchniach metalowych, a proste działanie skutkuje mniejszą dokładnością pomiaru. Są idealne do użytku prywatnego.
 

Elektroniczne mierniki lakieru mają dużo większą precyzję pomiaru, dlatego mogą być wykorzystywane zarówno przez fachowców, jak i do użytku własnego. Pomiar odbywa się przy pomocy sondy ultradźwiękowej. Głowica emituje falę dźwiękową, która przechodząc przez warstwy lakieru i szpachli, odbija się od podłoża i wraca do sensora. Przy pomocy tego urządzenia możliwe jest dokonywanie pomiarów na powierzchniach metalowych, stalowych, aluminiowych, a także na tworzywach sztucznych. Jest to sprzęt profesjonalny, zatem jego cena jest wyższa. Często daje jednak możliwość mierzenia każdej z warstw naniesionych na dane podłoże.
 

Jak zmierzyć grubość lakieru?

Pomiar grubości lakieru należy przeprowadzać na umytym i wysuszonym samochodzie, aby warstwa brudu lub wody nie zafałszowała wyników. Jako punkt odniesienia najczęściej stosuje się dach, który jest najmniej narażony na uszkodzenia.
 

Kolejne punkty pomiarowe powinny być wyznaczone co kilkanaście centymetrów. Powłokę lakierniczą bezwzględnie należy sprawdzić na drzwiach, masce, słupkach i progach. Te ostatnie w razie stłuczki rzadko są wymieniane na nowe, a jednocześnie są najbardziej narażone na korozję.
 

Do pomiarów należy użyć urządzenia z odpowiednią końcówką. Najlepsze są do tego mierniki elektroniczne z sondą na kablu. Ważne, aby trzymać ją w jednej ręce, a miernik w drugiej, dzięki temu drgania są mniejsze, a pomiar bardziej precyzyjny.
 

Jak odczytywać mierzone wartości?

Powłoka lakiernicza składa się z trzech kolejno nakładanych na siebie warstw:

 
Jedna warstwa lakieru nakładana fabrycznie ma średnio od 30 do 40 μm, a nakładana przez lakiernika około 60 μm. Zwykle fabryczna grubość lakieru samochodowego to poziom od 80 do 160 μm.

Poniżej interpretacja wyników pomiaru grubości lakieru na samochodzie:

 
Warto wspomnieć, że różnice między grubością lakieru na poszczególnych elementach karoserii mogą występować nawet w samochodach fabrycznie nowych, np. na elementach aluminiowych czy we wnękach na koło zapasowe. Nie powinny one jednak przekraczać 30 – 40%. Jeśli są większe i zbliżają się do 100%, oznacza to, że pojazd był powtórnie lakierowany. Może to świadczyć o próbach zatuszowania usterek karoserii spowodowanych rdzą lub nawet wypadkiem.
 

Podsumowanie

Wiadomo już jak zmierzyć i zinterpretować wynik grubości lakieru. Wiedzę na temat stanu powłoki lakierniczej samochodu powinien posiadać każdy jego obecny lub przyszły właściciel. Dzięki temu może on oszacować czy lakier był poprawiany lub, czy nadaje się do zabiegu polerowania. Pomiarów należy dokonywać przy pomocy jak najdokładniejszych mierników.