Jak dbać o lakier samochodu Jak dbać o lakier samochodu? - NOVOL

Jak dbać o lakier samochodu?

W tym artykule opowiemy jak prawidłowo dbać o lakier samochodu, aby spełniał wszystkie swoje funkcje. Powłoka lakiernicza jest niezwykle istotnym elementem pojazdu. Jej najważniejszą funkcją jest zabezpieczenie karoserii przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, które wywołując reakcje chemiczne, doprowadzają do jej odbarwienia, zmatowienia, a nawet korozji. Nie bez znaczenia jest też funkcja estetyczna zadbanego lakieru, który wyróżnia dane auto na tle innych. Prawidłowa pielęgnacja pozwala przedłużyć jego żywotność. Jak więc dbać o lakier samochodowy?

Czynniki przyczyniające się do niszczenia lakieru samochodowego?

W przeważającej większości są to czynniki naturalne. Nawet garażowany pojazd przez większość dnia stoi na zewnątrz i jest narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wysokie temperatury latem powodują rozszerzanie, a niskie zimą kurczenie się lakieru. Taki permanentny proces zniekształcania osłabia jego strukturę. Dodatkowo opady gradu, śniegu, a nawet deszczu przy dużej sile uderzenia mogą powodować mikropęknięcia. Silnie wiejący wiatr z kolei przenosi mniejsze lub większe zanieczyszczenia rysujące jego powierzchnię.
 
Jednym z najgroźniejszych czynników naturalnych jest promieniowanie UV. Długotrwałe wystawiony na jego działanie lakier traci swój połysk i staje się kruchy. Bardzo groźne są również ptasie odchody, ślady po owadach czy pyłki kwiatowe, które w połączeniu z wilgocią przyczyniają się do trwałych uszkodzeń.
 
Zagrożeniem dla lakieru jest stosowana u nas zimą sól drogowa, która wchodząc w reakcję z lakierem i metalowymi elementami powoduje reakcje chemiczne. Wreszcie wyskakujące spod kół drobne kamyczki lub żwir mogą bezpośrednio zarysować powierzchnię karoserii.
 

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Przede wszystkim o lakier samochodowy trzeba dbać regularnie, a zabiegi pielęgnacyjne wykonywać przy użyciu dobrej jakości preparatów, dokładnie i zawsze, gdy sytuacja tego wymaga. Jak zatem zadbać o lakier w samochodzie?
 

Dokładne mycie samochodu

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który przygotowuje także auto do dalszych działań na powierzchni lakieru. Dobry efekt daje mycie bezdotykowe z wykorzystaniem strumienia wody pod ciśnieniem. Pozwala ono dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, a jednocześnie nie uszkadza lakieru.
 
Samochód można też umyć ręcznie przy wykorzystaniu dobrej jakości środków detailingowych jak szampony czy aktywne piany. Po ich odpowiednim przygotowaniu z wodą należy nanosić je na powierzchnię przy użyciu specjalnej gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Podczas mycia na bieżąco trzeba je płukać, aby nie roznosić mogących porysować lakier cząstek. Czyszczenie auta przeprowadza się od góry do dołu aż do osiągnięcia idealnego efektu. Niektóre szampony dodatkowo tworzą na lakierze powłokę ochronną.
 
Jeśli zabrudzenia są na tyle silne, że nie można ich usunąć zwykłym myciem, trzeba wykonać glinkowanie. Polega ono na przecieraniu powierzchni samochodu kawałek po kawałku specjalną glinką o konsystencji plasteliny, która wnika nawet w najdrobniejsze zagłębienia, usuwając z nich wszystkie zanieczyszczenia. Na rynku istnieje wiele preparatów pozwalających przeprowadzić dekontaminację lakieru, czyli usunięcie z jego powierzchni osadów metalicznych, a także oleju czy smoły. Warto wiedzieć jak dbać o karoserię samochodu przy ich pomocy.
 

Polerowanie lakieru

Jak zadbać o lakier samochodu, który jest już porysowany? Sposobem na to jest polerowanie, czyli korekta lakieru. Do jego wykonania potrzebne są środki do polerowania i pad polerski. O tym, jakie z nich użyć decyduje rodzaj i wielkość zarysowań. Do drobnych wystarczy łagodna pasta polerska i miękki pad, a im większe uszkodzenia, tym mocniejszych potrzeba środków.
 
Przed przystąpieniem do polerowania warto zabezpieczyć elementy plastikowe, np. taśmą przed działaniem środka polerskiego. Następnie niewielką ilość pasty nakłada się na pad i poleruje nim karoserię kolistymi ruchami. Czynność ta wymaga wyczucia, bo za mocne dociskanie grozi zbyt dużym starciem lakieru. Jeśli uszkodzenia są duże lepiej powierzyć polerowanie profesjonalnemu warsztatowi. Dzięki właściwie wykonanemu zabiegowi lakier odzyskuje nieskazitelny wygląd.
 

Woskowanie karoserii

A jak dbać o lakier samochodu zimą? Do powyżej opisanych sposobów trzeba dodać woskowanie karoserii. Najlepiej zrobić to jeszcze przed sezonem zimowym. Potrzebne są do tego wosk oraz specjalna gąbka lub ściereczka z mikrofibry. Przy ich pomocy kolistymi ruchami wosk wciera się w karoserię aż do utworzenia cienkiej mgiełki. Po jej zaschnięciu należy wypolerować lakier czystą ściereczką do połysku.
 
Woskowanie wykonuje się na umytej powierzchni, po dekontaminacji, a także dla wzmocnienia efektu polerowania.
 

Podsumowanie

Wiadomo już jak zadbać o lakier auta. Ważne, aby robić to na bieżąco, bo nawet najlepszy preparat detailingowy nie upora się z wieloletnimi zaniedbaniami i jedynym wyjściem będzie dość kosztowne lakierowanie samochodu.