Glinkowanie lakieru samochodowego - co to jest?
Glinkowanie lakieru wykonywane pomiędzy myciem a woskowaniem karoserii samochodu pozwala na utrzymanie go w dobrym stanie przez długi czas. Jest on bardzo podatny na różnego rodzaju zanieczyszczenia, składające się zarówno z dużych, jak i małych cząsteczek. Działanie niewielkich cząsteczek brudu widać po czasie, gdyż wtapiają się w strukturę lakieru, powodując blaknięcie i matowienie, co może być początkiem większych kłopotów, np. korozji. Aby temu zapobiec, warto stosować właśnie glinkowanie lakieru. W artykule opowiemy, co to jest, jakie daje efekty i jak je prawidłowo wykonać.
Glinka samochodowa — rodzaje
Glinka samochodowa jest rodzajem masy polerskiej zawierającym unikalne cząsteczki podobne do tych, które występują w pastach polerskich. Ma zdolność wnikania w mikroszczeliny lakieru i dlatego dogłębnie go oczyszcza. Usuwa brud, który nie znika nawet podczas mycia myjką ciśnieniową.
Wyróżnić można trzy rodzaje glinek:
- miękkie — łatwe do uformowania, mają słabsze działanie, a przez to czas usuwania jest dłuższy,
- średnie — uniwersalna moc, optymalny czas działania,
- twarde — najwyższa skuteczność, najszybsza praca, przeznaczone dla profesjonalistów i do stosowania przed polerowaniem lakieru.
Praca z nimi wymaga pewnej wprawy, dlatego warto wspomnieć, co można użyć zamiast glinki do lakieru. Jako alternatywa dostępne są m.in. rękawice z glinką czy ręcznik i gąbki z warstwą polimeru. Dla wielu osób są to produkty łatwiejsze do stosowania.
Czym jest glinkowanie lakieru samochodowego?
Warto wiedzieć co to jest glinkowanie lakieru samochodowego, żeby móc jak najlepiej zadbać o karoserię swojego pojazdu. Proces ten polega na dogłębnym oczyszczeniu jego powierzchni z uciążliwych osadów przy pomocy plastycznej masy.
Glinkowanie nadwozia nie usuwa rys, a tylko wyciąga z nich nagromadzone zanieczyszczenia. Jego wykonywanie nie ma wpływu na grubość powłoki lakierniczej, więc można je wykonywać wielokrotnie. Jest to łatwy i tani sposób na usunięcie typowych dla tych powierzchni zabrudzeń jak drobiny asfaltu, pył z klocków hamulcowych, sadza, kurz, żywica z drzew, owady, a także resztki starych powłok woskowych.
Kiedy konieczne jest glinkowanie lakieru samochodowego?
O tym, czy glinkowanie jest już konieczne, decyduje kilka czynników np. przebieg auta, warunki, w których jest użytkowane czy jest garażowane itp. Ilość drobnych zanieczyszczeń można bardzo łatwo wyczuć pod palcami, przesuwając nimi po lakierze. Dla większej dokładności tego badania warto użyć foliowej rękawiczki albo torebki. Chropowatość osadu będzie haczyć ich powierzchnie, świadcząc o konieczności wykonania glinkowania lakieru.
Glinkowanie samochodu stosuje się także jako przygotowanie lakieru do polerowania albo woskowania. Efekt nabłyszczenia dłużej utrzymuje się na dokładnie oczyszczonej powierzchni.
Zalety glinkowania lakieru samochodowego
Co daje glinkowanie lakieru oprócz dokładnego oczyszczenia i przygotowania go do dalszych zabiegów? Oto jego pozostałe zalety:
- głębszy połysk i lepsze odbicie światła,
- lepsze wiązanie wosku i dłuższa żywotność jego powłoki,
- efekt hydrofobowy, czyli spływanie wody bez pozostawiania zacieków na powierzchni lakieru,
- utrudnione przyczepianie się nowych zabrudzeń.
Jak wykonać glinkowanie lakieru samochodowego?
Wiadomo już, na czym polega glinkowanie lakieru samochodowego, pora na instrukcję jego wykonania. Nieprawidłowe postępowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a nawet może przyczynić się do powstania zarysowań.
Oto jak glinkować lakier krok po kroku:
- Zawsze na oczyszczonej i osuszonej powierzchni. Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować wszystkie niezbędne produkty, czyli glinkę, lubrykant, a także wosk lub inne powłoki ochronne do późniejszego zabezpieczenia lakieru wraz z akcesoriami do ich nakładania.
- Oderwać kawałek glinki (ok. 30 – 40 cm) i uformować z niego płaski półokrąg.
- Spryskać fragment karoserii środkiem nadającym poślizg i przystąpić do przecierania go glinką, nie dociskając jej zbyt mocno.
- Gdy na powierzchni glinki pojawią się silne zabrudzenia, zagnieść je do środka i uformować z niej nowy półokrąg do dalszego wykorzystania.
- Czynności te powtarzać aż do całkowitego zebrania drobinek brudu z całej powierzchni lakieru.
Podczas glinkowania powierzchni lakieru pojazdu trzeba jeszcze pamiętać o paru ważnych zasadach:
- nie spryskiwać jednorazowo lubrykantem większego obszaru niż właśnie oczyszczany,
- jeśli glinka upadnie na ziemię, nie nadaje się już do użytku ze względu na ryzyko porysowania lakieru przyczepionymi do niej ziarenkami piasku,
- najlepiej wykonywać je pomieszczeniach zamkniętych, aby zminimalizować możliwość osadzania się pyłków i kurzu na zwilżonych nawierzchniach.
Podsumowanie
Glinkowanie lakieru samochodowego pozwala utrzymać go w dobrej kondycji przez długi czas, dlatego warto wykonywać je regularnie 2 – 4 razy do roku. Nie jest to proces trudny, więc każdy może wykonać go samodzielnie przy wykorzystaniu dobrej jakości produktów detailingowych.