Czy warto kupić pokrowiec Czy warto kupić pokrowiec na samochód? - NOVOL

Czy warto kupić pokrowiec na samochód?

Jakie są wady i zalety pokrowców na auta? Czy warto ich używać i jak dobrać odpowiedni? Pokrowiec na samochód może być dobrą alternatywą dla własnego garażu lub podziemnego miejsca parkingowego. Odpowiednio dobrany znacznie przedłuży trwałość lakieru, a na pewno zaoszczędzi pracy przy odśnieżaniu lub pozbywaniu się lodu w mroźne zimowe dni. Na rynku występuje kilka rodzajów tego produktu, które stosuje się w zależności od własnych potrzeb. 

Pokrowiec na samochód — kiedy go używać?

Pokrowiec na samochód to inaczej mówiąc, plandeka ochronna służąca do zabezpieczania go przed różnego typu zabrudzeniami czy uszkodzeniami. Może składać się z jednej lub wielu warstw. Jego grubość i odporność zależy od przeznaczenia. Poszczególne egzemplarze różnią się też rozmiarami w zależności od modeli pojazdów, do jakich są dedykowane. Z lekkim jednowarstwowym pokrowcem na samochód osobowy, z łatwością poradzi sobie jedna osoba. Założenie kilkuwarstwowej, ciężkiej plandeki na większy pojazd, może wymagać pracy nawet kilku osób.
 
Plandeka na auto to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które parkują „pod chmurką”. Ich auta najbardziej narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg, grad, mróz, ptasie odchody, a także zarysowania czy inne uszkodzenia parkingowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich również do garażowanych egzemplarzy, aby dodatkowo zabezpieczyć lakier przed brudem i kurzem. Jest to dobre rozwiązanie dla pojazdów rzadko używanych lub stojących we wspólnych, wielostanowiskowych garażach podziemnych.
 

Rodzaje pokrowców samochodowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokrowców samochodowych. Można je nawet dobrać wymiarami do swojego modelu samochodu: sedan, kombi czy hatchback. Jednak przede wszystkim dzielą się one na dwie kategorie:

 
Pokrowce na samochód powinny chronić przed uszkodzeniami każdego rodzaju, również gradem. Jednak stopień ochrony przed tym groźnym zjawiskiem atmosferycznym jest uzależniony od grubości plandeki oraz gwałtowności burzy gradowej. Jego silne opady mogą doprowadzić do nawet do zbicia szyby i znacznych wgnieceń na karoserii. Aby mieć pewność zabezpieczenia można zastosować maty antygradowe, które mają nawet do kilkunastu milimetrów grubości i są bardzo skuteczne.
 

Na co zwracać uwagę przy wyborze pokrowca na auto?

Pokrowiec na samochód będzie dobrze służyć właścicielowi, jeśli ten wie, na co zwrócić uwagę wybierając go. Po pierwsze ważne jest dobre dopasowanie plandeki, żeby chroniła cały pojazd. Rozmiar dobrany odpowiednio do modelu zapobiega też uszkodzeniom materiału, takim jak przetarcia powstające przy zbyt ciasnym przyleganiu. Z kolei za duża płachta nie będzie spełniać funkcji ochronnych, a większy podmuch wiatru może ją nawet zwiać. Zalecane jest, aby długość pokrowca było o około 20 cm większa od długości całego samochodu, a w przypadku kombi nawet o około 50 cm.
 
Drugą ważną kwestią jest jakość i rodzaj materiału, z którego jest wykonany. Najlepszy będzie co najmniej trzy warstwowy, nieprzemakalny, wykonany z oddychającego materiału wyłożonego po wewnętrznej stronie miękką warstwą, która nie porysuje lakieru. Przepuszczalność powietrza jest bardzo istotna i pokrowiec powinien ją zapewniać, choćby przy pomocy specjalnych otworów do jego cyrkulacji. Jeśli para wodna będzie gromadzić się pod między nim a karoserią może doprowadzić do powstania ognisk korozji, a podczas mrozów do przymarznięcia plandeki i uszkodzenie lakieru gotowe.
 
Trzecim elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru pokrowca samochodowego, jest rodzaj mocowania. Najczęściej występujące to gumy, sznurki oraz ściągacze u jego dołu. Wszystkie one są dość wygodne w użytkowaniu, ale najważniejszą kwestią jest to, aby skutecznie uniemożliwiały przemieszczanie się materiału na zaparkowanym na zewnątrz pojeździe.
 

Podsumowanie

Czy zatem warto kupić pokrowiec na samochód? To rozwiązanie ma wiele zalet, a jego koszty są naprawdę niewielkie. Doskonale chroni auto stojące na zewnątrz przed deszczem, zabrudzeniami i szkodliwymi promieniami słonecznymi. Problemu nie stanowią też opadające liście, śnieg czy oszronione szyby. To dobry sposób na ochronę karoserii przez cały rok, a także na przedłużenie żywotności pojazdu.